Nowy numer 21/2023 Archiwum

Nowy jakubowy szlak na... Sardynii

Aż 1400 km można przejść Drogą św. Jakuba w 60 etapach na drugiej co do wielkości włoskiej wyspie.

Trasy wiodą od Cagliari (stolica), przez Bitti (prowincja Nuoro), aż do Porto Torres (prowincja Sassari) i stamtąd do Sinnai w rejonie Cagliari (czyli z południa na północ i z północy na południe wyspy). „To religijna, turystyczna, ale także duchowa podróż, która obejmuje 32 gminy na Sardynii. Oto »Cammino di Santu Jacu« (sard. Droga św. Jakuba), którą uruchomiono na wyspie po 15 latach” – pisze Paolo Caboni, korespondent z Cagliari, dla „Avvenire”, największego włoskiego dziennika katolickiego. „Zorganizowana została przez region Sardynia we współpracy z Konferencją Episkopatu Sardynii, której wiodącą gminą jest Mandas w prowincji Cagliari. Protokół inaugurujący został podpisany w ostatnich dniach w Cagliari w obecności Gianniego Chessy, radnego ds. turystyki regionu Sardynii”.

Podczas otwarcia szlaku podkreślano walory duchowe wędrówki, ale także nieobojętne dla turystyki walory krajobrazowe wyspy, która chciałaby przyjmować pielgrzymów i turystów przez cały rok.

„Cammino di Santu Jacu” to kolejna propozycja, obok sześciu istniejących już szlaków pielgrzymkowych na wyspie, wśród których są m.in. szlaki NMP z Bonarii, św. Jerzego, św. Efizjusza czy Szlak Męczenników (który obejmuje Sant’Antioco, Cagliari i 10 innych gmin).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast