Nowy numer 22/2023 Archiwum

Przedwojenne traktaty przekazano do AAN

Przekazane dziś dokumenty są istotnym elementem dziedzictwa historycznego. Wpisują się w realizowaną przez państwo polskie politykę historyczną - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas przekazania zespołu traktatów przedwojennych do zbiorów Archiwum Akt Nowych.

"Przekazane dziś dokumenty są istotnym elementem dziedzictwa historycznego. Wpisują się w realizowaną przez państwo polskie politykę historyczną" - powiedział wiceszef resortu dyplomacji.

Zaznaczył także, że "odczuwamy łączność z dawnymi pokoleniami i z dumą możemy mówić o tysiącletniej z górą tradycji państwowości polskiej".

Wśród przekazywanych dokumentów jest również Traktat ryski. Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że Traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką, "jest różnie oceniany przez polskich historyków". "Wyznaczał jednak kierunki funkcjonowania państwa polskiego w otoczeniu międzynarodowym na dwadzieścia lat" - dodał.

Przypomniał, że traktat m.in. wyznaczał granice na wschodzie. "Sowieci na jego mocy mieli również zwrócić skradzione dzieła sztuki, archiwa". "Otrzymaliśmy tylko niewielką część tych dobór" - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Traktat zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast