Nowy numer 42/2019 Archiwum

Lwów: Synod wybiera arcybiskupa większego

Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, mający wybrać nowego arcybiskupa większego Kijowa i Halicza, rozpoczął się w domu rekolekcyjnym we Lwowie-Brzuchowicach.

Został zapowiedziany po tym, jak kard. Lubomyr Husar ogłosił 10 lutego złożenie urzędu na ręce Ojca Świętego ze względu na wiek.  Ukończył on 26 lutego 78. rok życia. Arcybiskupem większym był przez 10 lat.

W synodzie uczestniczy 40 greckokatolickich biskupów z Ukrainy i z różnych krajów Europy – w tym także z Polski – oraz Ameryki i Australii. Przewodniczy administrator ukraińskiej Cerkwi, arcybiskup lwowski Ihor Woźniak. Wybory rozpoczęto nabożeństwem do Ducha Świętego i przysięgą, którą odczytał najstarszy sakrą spośród uczestników, emerytowany biskup Stamfordu w USA Wasyl Łosten.

Synod ma potrwać do 24 marca. Hierarcha, który zostanie wybrany, będzie miał dwa dni na przyjęcie wyboru. Jeśli zdecyduje się przyjąć, zwróci się pisemnie z prośbą do Papieża o zatwierdzenie. Po otrzymaniu go złoży wyznanie wiary. Intronizację w kijowskiej katedrze greckokatolickiej Chrystusa Zmartwychwstałego planuje się na 27 marca.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL