Nowy numer 43/2020 Archiwum

Lwów: Synod wybiera arcybiskupa większego

Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, mający wybrać nowego arcybiskupa większego Kijowa i Halicza, rozpoczął się w domu rekolekcyjnym we Lwowie-Brzuchowicach.

Został zapowiedziany po tym, jak kard. Lubomyr Husar ogłosił 10 lutego złożenie urzędu na ręce Ojca Świętego ze względu na wiek.  Ukończył on 26 lutego 78. rok życia. Arcybiskupem większym był przez 10 lat.

W synodzie uczestniczy 40 greckokatolickich biskupów z Ukrainy i z różnych krajów Europy – w tym także z Polski – oraz Ameryki i Australii. Przewodniczy administrator ukraińskiej Cerkwi, arcybiskup lwowski Ihor Woźniak. Wybory rozpoczęto nabożeństwem do Ducha Świętego i przysięgą, którą odczytał najstarszy sakrą spośród uczestników, emerytowany biskup Stamfordu w USA Wasyl Łosten.

Synod ma potrwać do 24 marca. Hierarcha, który zostanie wybrany, będzie miał dwa dni na przyjęcie wyboru. Jeśli zdecyduje się przyjąć, zwróci się pisemnie z prośbą do Papieża o zatwierdzenie. Po otrzymaniu go złoży wyznanie wiary. Intronizację w kijowskiej katedrze greckokatolickiej Chrystusa Zmartwychwstałego planuje się na 27 marca.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama