Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sejm uczci Polaków, którzy ratowali Żydów

We czwartek minie 67 lat od mordu, jakiego hitlerowcy dokonali na rodzinie Ulmów za pomaganie Żydom. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia chce, by posłowie oddali w tym dniu hołd wszystkim Polakom, którzy ryzykowali życie dla ratowania Żydów w czasie Holocaustu.

„Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zwraca się do Pana Marszałka z wnioskiem o wprowadzenie pod obrady Sejmu w dniu 24 marca br. uchwały dotyczącej 67. rocznicy śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, wyrażającej hołd Polakom, którzy ratowali Żydów skazanych na Zagładę przez niemieckiego okupanta” – czytamy w apelu skierowanym do marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.

Sygnatariusze apelu uważają, że „przyjęcie tej uchwały w rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani za pomoc w ukrywania ośmiorga polaków żydowskiego pochodzenia ma wyjątkowe znaczenie”.

„Pragniemy również zaznaczyć, że 24 marca obchodzimy zgodnie z uchwałą Sejmu z 27.08.2004 r. Narodowy Dzień Życia, którego celem jest budowanie szacunku dla ludzkiego życia. Przyjęcie uchwały wyrażającej hołd Polakom, którzy ratowali Żydów jest zgodne z istotą tego święta” – napisali w imieniu PFROŻ: Paweł Wosicki, Antoni Szymański i Antoni Zięba.

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali, wraz z sześciorgiem dzieci, w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – rodzinę Szallów i Goldmanów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama