Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ameryka Łacińska o Janie Pawle II

Pamięć o Janie Pawle II jest bardzo żywa w Ameryce Łacińskiej, a szczególnie w Meksyku – kraju, który odwiedził on podczas swej pierwszej podróży apostolskiej i do którego powrócił potem jeszcze cztery razy.

W związku z jego beatyfikacją meksykański Kościół zaplanował całą serię wydarzeń, która rozpocznie się już za dwa tygodnie, w 6. rocznicę śmierci Papieża-Polaka, a potrwa aż do drugiej połowy maja.

2 kwietnia hołd przyszłemu błogosławionemu Meksykanie złożą na ogromnym stołecznym Stadionie Azteków. Tam właśnie podczas swojej przedostatniej podróży do tego kraju w 1999 r. Jan Paweł II wziął udział w „Spotkaniu czterech pokoleń”. W modlitewne czuwanie z odtworzeniem archiwalnych nagrań z wizyt Papieża w Meksyku włączy się też koncert wybitnych artystów, nie tylko meksykańskich, na który wstęp będzie bezpłatny. Organizatorzy przewidują, że na stadion olimpijski w rocznicę śmierci Karola Wojtyły przybędzie ok. 70 tys. ludzi. Podobne spotkania planuje się w tym kraju również później. Po beatyfikacji meksykański hołd nowemu błogosławionemu będzie transmitowany w specjalnym programie telewizyjnym na całą Amerykę Łacińską. Obchody ku czci Jana Pawła II potrwają jeszcze w Meksyku przez następne trzy tygodnie, aż do 22 maja.

Również inne kraje Ameryki Łacińskiej przygotowują się do obchodów z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W stolicy Kolumbii Bogocie ich szczególnym miejscem będzie sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w parafii św. Atanazego. 1 maja Mszy na placu przed kościołem przewodniczyć będzie arcybiskup Bogoty Jesús Rubén Salazar Gómez. Dziękczynienie za beatyfikację zostanie połączone z odpustem parafialnym, gdyż następnego dnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Atanazego. Kult Jasnogórskiej Czarnej Madonny kolumbijscy księża zaczęli tam szerzyć właśnie od początku pontyfikatu Papieża-Polaka.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze