Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Bóg nie mówi: musisz, ale: jeśli chcesz

Jeden jest… Mk 12,32

Mk 12, 28b-34

Jeden z uczonych w Piśmie podszedł do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?»

Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych».

Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego znaczy daleko więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary».

Jezus, widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się Go więcej pytać.

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Jeden jest…   
Mk 12,32

Ewangelia z komentarzem. Bóg nie mówi: musisz, ale: jeśli chcesz
Gość Niedzielny

Grecki termin eis, padający z ust uczonego w piśmie jako charakteryzujący Boga, stanowi odpowiednik hebrajskiego jahid, który wskazuje nie tyle na jednostkowość, ile na wyjątkowość Osoby. Jedyny taki, wyróżniający się, choć wydawałoby się, że podobny do innych. Ta specyfika naszego Boga, który nie mówi: musisz, ale: jeśli chcesz; który nie nakazuje posłuszeństwa, lecz prosi, abyśmy uchwycili komunikat; nie pozwala przejść obojętnie, gdy się Go dostrzeże. Nie ma nic lepszego – konstatują ci, którzy Go spotkali i przebywają z Nim – niż kochać Go, niż odpowiedzieć miłością na Jego miłość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy