Nowy numer 49/2023 Archiwum

Wszystkie zmartwienia prezydenta

O aferze hazardowej, wojnie gruzińskiej i o jednym telefonie do Europy z Władysławem Stasiakiem rozmawia Jacek Dziedzina.

Władysław Stasiak - Szef Kancelarii Prezydenta RP, wcześniej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w rządzie Jarosława Kaczyńskiego minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jacek Dziedzina: Korzysta Pan z telefonu służbowego w prywatnych rozmowach?
Władysław Stasiak: – Czasami zdarza mi się zadzwonić.

Nie boi się Pan, że jest podsłuchiwany?
– Jeżeli ktoś to robi pozaprawnie, będzie ponosił konsekwencje.

Ma Pan zaufanie do szefa CBA?
– Staram się mieć zaufanie do wszystkich urzędników publicznych.

Pytam konkretnie: postawione są zarzuty Mariuszowi Kamińskiemu.
– Jak rozumiem, zarzuty ma przedstawić prokurator z Rzeszowa.

Tak, mówił o tym prokurator krajowy.
– Ten podlega prokuratorowi generalnemu, który zatwierdza wszystkie operacje specjalne CBA. Postępowanie prokuratorskie w sprawie afery gruntowej trwa od 2 lat, dlaczego dopiero teraz stawiane są zarzuty?

Uważa Pan, że chodzi o przykrycie afery hazardowej?
– Myślę, że zbieżność czasowa jest zastanawiająca.

Akcja w aferze hazardowej była przeprowadzona prawidłowo?
– Ustawa o CBA stanowi, że tzw. kontrola operacyjna, czyli m.in. stosowanie podsłuchów, może być wykonana z ustanowienia sądu, na wniosek szefa CBA, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody prokuratora generalnego. Czyli o wszystkich działaniach doskonale wiedział pan minister Czuma i co więcej – aprobował je.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny