Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ale koncert!

Gdyby ktoś poprosił: podrzuć mi płytkę, która będzie wizytówką tego, co dzieje się na scenie granej przez chrześcijan, dałbym mu ten krążek.

Trochę liczb? Proszę bardzo… 20 ton sprzętu, 4 kilometry kabli, 70 osób obsługi, 9 kamer, 4 dni pracy, 309 kaw i jeden koncert chóru TGD, który przekonuje: Liczy się każdy dzień. Gdyby utwory z koncertowego albumu chóru, który świętuje właśnie swe dziesięciolecie, nie opowiadały o tym, że „każde westchnienie do nieba ma sens”, z miejsca oblegałyby listy przebojów. To prawdziwa wizytówka polskiej sceny muzycznej tworzonej przez chrześcijan. Kto nie wierzy, niech posłucha (CD) i zobaczy (DVD). Wiara czyni cuda – przekonuje zespół. TGD (czyli Trzecia Godzina Dnia) pochodzi z różnych Kościołów i różnych zakątków Polski. Gdy wychodzą na scenę, piosenki zamieniają się w pełne żaru uwielbienie.

Największymi atutami prowadzonego przez Piotra Nazaruka (grającego ostatnio z Anną Marią Jopek) chóru są znakomite, mądre, jednoznacznie ewangelizacyjne teksty, wplecione w porywającą, dynamicznie zagraną muzykę: tygiel hip-hopu, gospel, soulu, rocka i dobrego popu. Miks pasji, uwielbienia i profesjonalizmu. Przykład? „Nie chcę żyć od świąt do świąt/ Niech zamilknie wielki dzwon/ Liczy się każdy dzień/ ważne, że kochasz mnie/ Święta są przez cały rok”.

Na krążku, który można ustawić na półce ze składankami „The best of”, usłyszymy m.in. nieśmiertelne hity: „Hosanna”, „Mój ląd”, „Waterwalker”, „Wiara czyni cuda”, „Czekam chwili”, „Błogosław, duszo moja, Pana”, „Liczy się każdy dzień” i zamieniający się na koncertach w spontaniczne uwielbienie pastelowy „Drugi brzeg”. Znajdziemy też 3 nowe, wpadające w ucho piosenki. Gośćmi zespołu byli tym razem m.in. Mietek Szcześniak, Natalia Niemen i kameralna orkiestra smyczkowa. Album jest zapisem porywającego koncertu, który odbył się w Kielcach w sierpniu 2010 roku.

Jak zwykle wszystkie piosenki są świetnie, nowocześnie zaaranżowane, dopieszczone w najmniejszych szczegółach i – co najważniejsze – zaśpiewane z prawdziwą pasją. Widać i słychać, że grupa modli się swymi piosenkami. A o to przecież chodziło. Jest tylko jedno „ale” – śpiewa zespół – „Alleluja!”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także