GN 43/2020 Archiwum

Msza dla średnio-zaawansownych

Harmonia Mundi znów zaskakuje. Po wydanym na dwudziestu płytach przewodniku po historii europejskiej muzyki klasycznej na sklepowe półki trafił właśnie box zatytułowany po prostu Missa.

To starannie wydany wybór najpiękniejszych i najbardziej znanych mszy – centralnej celebracji Kościoła katolickiego.

Otrzymaliśmy niezwykły przewodnik po historii mszy, rodzaj muzycznej podróży poprzez czasy polifonicznych śpiewów późnego średniowiecza, okres renesansu, uroczyste, tworzące kanon muzyki klasycznej msze Bacha, Mozarta i Beethovena, przez szukające nowych rozwiązań utwory romantyzmu i modernizmu, aż po współczesne utwory rodem z XX wieku.

W sumie dwie i pół godziny muzyki: od surowego, anonimowego, XIII-wiecznego hymnu w wykonaniu znakomitego Ensemble Organum po Credo zmarłego przed szesnastu laty Leonarda Bernsteina. Starannie wydane kartonowe pudełko to rodzaj przewodnika po historii tych liturgicznych kompozycji. Już lista kompozytorów: de Machaut, Despréz, Janequin, Palestrina, Bach, Beethoven, Monteverdi, Mozart, Mendelssohn, Schubert, Rossini, Fauré czy Martin jest najlepszą zachętą, by sięgnąć po ten krążek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także