Nowy numer 3/2021 Archiwum

Płyta pełna Ducha

Duch unosi się nad tą płytą. Album zatytułowany „Spiritus” to wybór dwudziestu sakralnych utworów w wykonaniu Hilliard Ensemble – znakomitego zespołu specjalizującego się w muzyce średniowiecza i renesansu.

Duch unosi się nad tą płytą. Album zatytułowany „Spiritus” to wybór dwudziestu sakralnych utworów w wykonaniu Hilliard Ensemble – znakomitego zespołu specjalizującego się w muzyce średniowiecza i renesansu. Wszystkie kompozycje pochodzą ze złotego okresu późnośredniowiecznej muzyki kościelnej.

Stopniowo proste linie melodyczne upiększane były wówczas innymi głosami i tak powstawały utwory polifoniczne, oparte na chorale gregoriańskim. Najbardziej znanymi kompozycjami są utwory Palestriny, który w odpowiedzi na Sobór Trydencki skomponował msze i motety o niespotykanej czystości, harmonii, równowadze i pięknie.

Chór Hilliard Ensemble, choć znany z wielu wysoko cenionych płyt z muzyką dawną, największy sukces na rynku muzycznym odniósł nagrywając wspólnie ze znanym jazzowym saksofonistą Janem Garbarkiem płytę „Officium”. Płyta „Spiritus” stanowi część unikatowej na rynku polskim serii z muzyką klasyczną. Obejmuje ona arcydzieła muzyki polskiej i światowej z różnych epok, wybrane z katalogu EMI i Virgin Classic. Serię tę uświetniają m.in.: Yehudi Menuhin, Otto Klemperer, Nigel Kennedy, Martha Argerich oraz Maria Callas.

Płyty zaskakują nie tylko świetnym doborem repertuaru i wykonawców, ale również niezwykłą, jak na podobne krążki, ceną. W salonach EMPIK (współwydawcy albumów) zapłacimy za nie… niespełna 20 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także