GN 3/2019 Archiwum

Taizé przeniosło się do Lizbony

Na przełomie starego i nowego roku Taizé „przenosi się” do jednego z europejskich miast, gdzie odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych, nazywane też „Pielgrzymką zaufania przez ziemię”.

Taizé to chyba najbardziej znana wieś na świecie. Od ponad 60 lat istnieje tam wspólnota, którą tworzą bracia z różnych Kościołów. Od 28 grudnia 2004 r. do 1 stycznia 2005 roku 27. etap tej wyjątkowej pielgrzymki zatrzymał się w Lizbonie. Młodzi mieszkańcy niemal wszystkich europejskich krajów spotykają się, by razem z braćmi z Taizé „modlić się o przyszłość pełną pokoju”.

Od lat jedną z najliczniejszych grup narodowych podczas Europejskich Spotkań Młodych jest młodzież z Polski. Do Lizbony wyjechało około 6 tys. młodych. To o połowę mniej niż w ubiegłym roku do Hamburga – mówią organizatorzy polskich grup – ale też odległość jest nieporównywalnie większa.
Agnieszka z Poznania w Europejskim Spotkaniu Młodych uczestniczy po raz szósty. – Jak chyba większości uczestników podoba mi się prosta, pełna harmonii modlitwa kanonami przed ikoną ustawioną wśród setek lampek i świec – mówi. – Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie cisza. W czasie modlitwy w wypełnionej po brzegi wielkiej hali w jednej chwili kilka tysięcy ludzi milknie i modli się przez parę minut w ciszy.

Grzegorz z Krakowa zapamiętał doświadczenie jedności między chrześcijanami różnych wyznań. – Spotkanie odbywało się w Hamburgu, zamieszkanym głównie przez protestantów, a większość uczestników stanowili katolicy. Może dlatego tak bardzo odczuwało się jego ekumeniczny charakter – zastanawia się i dodaje – Mam nadzieję, że w Lizbonie będzie podobnie.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji