W obiektach Patriarchatu Moskiewskiego wykryliśmy podejrzanych ludzi i propagandę

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w środę, że podczas kontroli obiektów podlegających Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego wykryła we wtorek osoby z budzącymi wątpliwości dokumentami i rosyjskie materiały propagandowe.

Na terenie obiektów przebywali cudzoziemcy, w tym obywatele Rosji; niektórzy z nich nie mieli oryginałów dokumentów tożsamości, a jedynie kopie albo paszporty Ukrainy ze śladami podróbek i uszkodzeń - oświadczyła SBU. W oświadczeniu cytowanym przez portal Ukrainska Prawda służby poinformowały, że z ponad 50 osobami przeprowadzono "pogłębione rozmowy kontrwywiadowcze". Trwa kontrola osób, które legitymowały się wątpliwymi dokumentami.

Wykryto także prorosyjską literaturę, w tym propagującą "ruski mir" (ideologię rosyjskojęzycznej wspólnoty kulturowej obejmującej kraje byłego ZSRR - PAP). Literatura ta, według SBU, była używana podczas nauczania w seminariach i szkołach parafialnych.

Oficjalnie SBU poinformowała we wtorek o działaniach kontrwywiadowczych m.in. na terenie Ławry Peczerskiej w Kijowie, najważniejszego obiektu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Służby nie użyły słowa "rewizja", jednak agencja UNIAN podała, że prowadzone są przeszukania. W komunikacie w środę SBU podała, że kontrole objęły ponad 350 budynków cerkiewnych i 850 osób.

« 1 »