Nowy numer 38/2023 Archiwum

Istota znaków

W GN nr 17/2009 został podjęty temat Pierwszej Komunii Świętej. Bardzo cieszy, że ks. Jaklewicz podjął polemikę z innymi doniesieniami prasowymi na ten temat i z duszpasterskim wyczuciem odpowiedział na zarzuty, proponując jednocześnie kościelne rozwiązania.

Znalazł się tam również tekst promujący (tak został przeze mnie odebrany) pomysł organizowania uroczystości Pierwszej Komunii w Wielki Czwartek, jako że „bardzo pomaga w religijnym przeżyciu tego wydarzenia”.

Nie odnosząc się do intencji, która przyświeca temu pomysłowi i z pewnością jest jak najlepsza, pragnę przypomnieć Instrukcję „Redemptionis Sacramentum” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która mówi w punkcie 87: „Poza wyjątkowymi przypadkami nie jest właściwe organizowanie Pierwszej Komunii świętej w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Należy wybrać raczej inny dzień, jakim może być któraś z Niedziel Wielkanocnych (od II do VI) lub uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej albo któraś z niedziel w ciągu roku, ponieważ niedziela słusznie jest uważana za dzień Eucharystii”.

Wybór nawet najlepszych dzieci i co roku takie ich wyróżnienie w Wielki Czwartek to raczej coś więcej niż tylko „wyjątkowe przypadki”, a rozbija to wspólnotę parafialną, dzieląc na lepszych i gorszych, oraz zaciemnia istotę znaków, które cała parafia winna przeżywać na Mszy Wieczerzy Pańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast