Nowy numer 43/2020 Archiwum

Błąd człowieka

Każda katastrofa jest tragedią. Zawsze po niej mówi się, że „przecież można było jej zapobiec”. Niestety, katastrof nie można uniknąć, ponieważ są one objawem niedoskonałości ludzkiej wiedzy. Poszukuje się rozwiązań o największej efektywności, których miarą są koszty.

Mimo efektownych wyników budownictwa brak jest metod oceny niezawodności konstrukcji, a więc poziomu zagrożenia katastrofą. Pewnym zabezpieczeniem przed nieznanym jest korzystanie z udanych rozwiązań, lecz i one są obciążone niewiedzą. W każdym przypadku rozwiązania są rezultatem wysiłku wielu ludzi, ale także popełnianych przez nich błędów na różnych poziomach organizacyjnych.

Za finalny produkt obciążamy jednak osoby pojawiające się w ostatnim etapie realizacji. Poszukiwanie bezpośrednich przyczyn wydaje się mieć tylko ograniczone znaczenie, nieprzynoszące pożądanych efektów w postaci znacznego obniżenia liczby wypadków. Niestety, stosowane w praktyce metody wyjaśnienia przyczyn katastrof nie zawsze dają odpowiedź, chociaż uznawane są za dostatecznie wiarygodne i stanowią podstawę do żądania „zaostrzania kar” oraz wydawania wyroków.

Świadomość tego powinna nam ukazać niedoskonałość ludzkich czynów i naszą ogromną zarozumiałość w stosunku do otaczającego nas świata. Daleko jesteśmy od poznania bezwzględnej prawdy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama