Nowy numer 48/2023 Archiwum

My som ston (powiedzieli)

dr Jerzy Gorzelik: historyk sztuki, lider Ruchu Autonomii Śląska * prof. Marek Szczepański: socjolog z Uniwersytetu Śląskiego * Spyra: radny Sejmiku Województwa Śląskiego (PO)

dr Jerzy Gorzelik: historyk sztuki, lider Ruchu Autonomii Śląska
Przed wojną autonomia była przywilejem. Natomiast w drugiej połowie XX wieku zaczęła być postrzegana jako prawo regionów. Środki wypracowane w regionie powinny być w tym regionie inwestowane. Natomiast separacja Górnego Śląska od Polski nie wchodzi w grę.

prof. Marek Szczepański: socjolog z Uniwersytetu Śląskiego
Ślązacy zasługują na swój język regionalny, ale określenie „naród śląski” to jednak za duże słowa. Każdy naród szuka państwa lub jakiejś jednostki politycznej. Posiada skodyfikowany język, i to taki, którym można wyrazić zarówno życie codzienne, jak i wykładać teorię zmian społecznych na socjologii.

Piotr Spyra: radny Sejmiku Województwa Śląskiego (PO)
Śląsk zawsze był dla ludzi ucieczką od angażowania się w spory narodowe czy polityczne. Ale kiedy z tej ucieczki – my nie jesteśmy ani ci, ani ci – zrobi się sztandar polityczny, to będzie katastrofa dla śląskości. Tworzenie autonomii dzisiaj byłoby stawianiem się w opozycji do całej Polski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy