Nowy numer 48/2023 Archiwum

Przyjaciołom pomożemy

O stosunku do wojny w Ukrainie, wycieczkach młodzieży izraelskiej z uzbrojoną ochroną i trudnych relacjach polsko-żydowskich mówi ambasador Państwa Izrael w Polsce dr Yacov Livne.

Jacek Dziedzina: Jeśli Rosja zaatakuje Polskę, Izrael przyjdzie nam z pomocą?

Dr Yacov Livne:
Izrael jako państwo, które musiało walczyć o swoją niepodległość i egzystencję od samego początku, zawsze musiał konfrontować się z terroryzmem i z armiami krajów, które chciały nas unicestwić. Dzisiaj konfrontujemy się z zagrożeniem irańskim.

Zatem lepiej niż ktokolwiek inny na świecie rozumiecie, co oznacza żyć w ciągłym zagrożeniu atakiem ze strony sąsiada.

Rozumiemy to bardzo dobrze i dzięki temu rozumiemy, że potrzebujemy przyjaciół. Przez dziesięciolecia prosiliśmy naszych przyjaciół o wsparcie na arenie międzynarodowej przeciwko siłom zła. Czasami to się działo, ale czasami nie było dostatecznego wsparcia. Znamy wszyscy to powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny