Nowy numer 20/2024 Archiwum

Dusza moja pragnie postu, ciało karnawału

Następują po sobie. Karnawał i post. Duch zabawy i duch pokuty. Nierozłącznie związanez ludzką naturą. Ich walka jest nieunikniona. Na placach miast. A co ważniejsze – w ludzkim wnętrzu. Rok liturgiczny odmierza czas śmiechu i czas pokuty. Nawet zlaicyzowana Europa szanuje ten rytm. Szaleństwa karnawału kończą się w Popielec.

O ile w kalendarzu sprawa jest prosta, o tyle w życiu sprawy się komplikują. Tak naprawdę wojna postu z karnawałem trwa okrągły rok. Człowiek raz chce przyjemności, szaleństwa do utraty tchu, to znów szuka wyciszenia, modlitwy, ładu. Nieraz w samym środku beztroskiej zabawy przychodzi moment otrzeźwienia. Jak zimny prysznic. Przecież to wszystko marność, pustka, nic więcej – co ja tutaj robię? Bywa odwrotnie. Zaraz po wejściu do kościoła przychodzi ochota, by uciec z niego, gdzie pieprz rośnie. Najgorsze pokusy nawiedzają ludzi podczas kazania, Mszy czy Różańca.

Człowiek jest wewnętrznie rozdarty. Szarpany w przeciwne strony, nieraz do bólu. Ciało walczy z duchem. Nieszczęsny ja człowiek – woła św. Paweł pośrodku tej walki. I pyta: Któż mnie wyzwoli…? Pyta retorycznie. Ponieważ zna odpowiedź i chce ją przekazać.

Oszalało miasto całe
Obraz Breughla w genialny sposób obrazuje wojnę postu z karnawałem. Pośrodku placu zbliżają się do siebie dwa odmienne orszaki. Karnawał symbolizowany jest przez opasłą postać. „Dosiadł stulitrowej beczki kapral kawalarzy / Kałdun – tarczą, hełmem – rechot na rozlanej twarzy. / Zatknął na swej kopii upieczony łeb prosięcia, / Będzie żarcie, będzie picie, będzie łup do wzięcia” (Jacek Kaczmarski).
Od strony kościoła nadciąga orszak postu. Postać symbolizująca post, z ulem na głowie, jest wychudzona, wynędzniała przez wyrzeczenia. Mnich i mniszka ciągną ją na wózku. Zaraz za nią podążają dzieci z kołatkami, z popiołem na czołach, człowiek niosący wodę święcona. Miejscowi notable rozdają jałmużnę ubogim.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy