Nowy numer 19/2024 Archiwum

Egzamin z Dekalogu

Rozwój nauki, szczególnie biotechnologii, niesie ze sobą szereg różnorodnych nadziei, ale i wyzwań bioetycznych, niejednokrotnie wiążących się z ryzykiem nieodwracalnych zmian genetycznych.

Żadne racje naukowe i żadne ludzkie trudności czy szlachetne pragnienia posiadania dziecka nie usprawiedliwiają łamania praw naturalnych i Bożych. Proces in vitro jest takim naruszeniem praw do poczęcia w rodzinie życia i zgodnie z naturą. Ponadto tzw. eliminacja zarodków zbędnych jest faktycznie ich uśmiercaniem i dlatego jest moralnie niedopuszczalna. Oczekiwań człowieka i aspiracji ludzkości nie wolno sprowadzać do sukcesów biologii, trzeba ukazywać integralną, duchową, transcendentalną wartość życia etycznie poprawnego, otwartego na ofiarę, poświęcenie, czystość i głębsze wymiary bytowania wśród ludzi i w kontakcie z Bogiem, w nadziei zbawienia.

Niniejsze wydawnictwo stanowi cenny wkład środowisk katolickich w debatę bioetyczną w Polsce. Prezentuje szeroką panoramę problemów bioetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznego zapłodnienia metodą in vitro, które wzbudza gorące dyskusje publiczne. Próbuje też przedstawić stanowisko Kościoła katolickiego na temat problemów bioetycznych, a także analizuje złożone w Sejmie projekty ustaw regulujących tę sferę, dokonując oceny z perspektywy etyki opartej na wierności prawom natury, które precyzują Boże przykazania, oraz opierając się na nauczaniu Kościoła. Szczególnie cenna jest część ukazująca katolicką propozycję wychodzenia z bezdzietności.

Niniejsze wydawnictwo ma charakter bezprecedensowy. Oto bowiem kilka katolickich redakcji: KAI, „Gościa Niedzielnego”, „Idziemy”, „Niedzieli”, „Przewodnika Katolickiego”, „Tygodnika Powszechnego”
i „Źródła” podjęło inicjatywę, aby wspólnie opracować i wydrukować materiał na temat jednego z najważniejszych problemów współczesnych. Jest to ważne wydarzenie dla środowiska mediów katolickich, świadczące o tym, że mogą one się zjednoczyć wokół prawdziwych wartości. Oby ta inicjatywa była kontynuowana i dołączały do niej inne środki społecznego przekazu. Dziękuję za podjęty trud. Panu Bogu zawierzam nadzieję na dobre owoce wspólnej inicjatywy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy