Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trwanie i zmiana

– Nasze szkolnictwo żyło przez wieki. Myślę, że będzie żyć tak długo, jak długo będą tu Polacy – mówi Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Jednak wszyscy, z którymi rozmawiałem w Wilnie, podkreślali, że potrzebuje ono także zmian.

Rok szkolny w polskich szkołach mniejszościowych rozpocznie ok. 12 tys. uczniów uczęszczających do 36 gimnazjów, 19 podstawówek oraz 53 przedszkoli. Będzie to niełatwy czas, gdyż w ramach programu tworzenia na Litwie tzw. szkół tysiąclecia będzie następować komasacja mniejszych placówek, przede wszystkim wiejskich. Reforma dotyczy całego szkolnictwa, ale jej skutki mogą odczuć przede wszystkim polskie szkoły mniejszościowe.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego