Nowy numer 38/2023 Archiwum

60 lat po wojnie: uczczono rocznicę - Rosja

Moskwa. 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się defilada wojskowa (na zdjęciu obok) z udziałem przywódców wielu państw europejskich oraz prezydenta USA. Uczestniczyło w niej 7 tysięcy żołnierzy wszystkich formacji wojskowych Rosji.

Parada podzielona była na dwie części – historyczną i współczesną. Uczestnicy historycznej części defilady ubrani byli w mundury z czasów wojny i nieśli sztandary z tamtych czasów. W części współczesnej przy wtórze marszów wojskowych i piosenek przed trybuną przemaszerowały oddziały piechoty i marynarki pod współczesnymi i historycznymi sztandarami – na wielu z nich widać było czerwone gwiazdy, sierpy i młoty oraz wizerunki Lenina.

Władimir Putin powiedział, że największych okrucieństw podczas wojny doświadczył Związek Radziecki i podkreślił zasługi armii radzieckiej, która w ciągu trzech lat nie tylko powstrzymała atak Niemców, ale też „pogoniła wroga”. Podkreślił, że jego kraj „zawsze będzie pamiętać pomoc, której w walce z nazizmem udzielili jej sojusznicy – USA, Wielka Brytania, Francja i inne państwa koalicji antyhitlerowskiej, a także niemieccy i włoscy antyfaszyści”. Swoje przemówienie zakończył podziękowaniem dla weteranów i okrzykiem „Niech żyje Rosja”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast