Nowy numer 47/2020 Archiwum

Najstarszy krucyfiks na świecie

NIEMCY. Sensacją wystawy „Krzyż i krucyfiks – znak i obraz” we Fryzyndze będzie najstarszy – jak się wydaje – krucyfiks świata z naturalnej wielkości wizerunkiem Chrystusa.

Podczas rutynowych oględzin zabytków w wiejskim kościółku w Enghausen w Bawarii przed kilkoma tygodniami muzealnicy stwierdzili, że znajdujący się tam krucyfiks nie pochodzi – jak dotychczas sądzono – z XII, lecz z IX wieku.

Jeśli zostanie to potwierdzone, trzeba będzie nanieść poprawkę do historii sztuki – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA dyrektor muzeum we Fryzyndze Peter Stei-ner. Dotychczas bowiem za najstarszy monumentalny krucyfiks uchodził Krzyż Gerona w katedrze w Kolonii.

Sprawa musi być jeszcze dokładnie zbadana przez specjalistów. W każdym razie naukowcy ze Szwajcarii, którzy przeprowadzali konserwację krucyfiksu, zbadali go metodą dendrochronologii, analizując kręgi rocznego przyrostu drzewa. Ustalono, że krucyfiks został wyrzeźbiony ok. 900 roku dla ówczesnego kościoła katedralnego w Moosburgu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama