Nowy numer 47/2020 Archiwum

Redakcja "Gościa Niedzielnego"

Redaktor naczelny: ks. Marek Gancarczyk

Urodził się w roku 1966 w Paniówkach, na Górnym Śląsku. Tam również ukończył szkołę podstawową, do liceum chodził w Mikołowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości przez rok studiował prawo. Następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1992 roku.

Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. Redagowana pod jego kierunkiem parafialna gazeta „Serce” znalazła się wśród trzech najlepszych w Polsce.

W roku 1996 ks. Marek Gancarczyk otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika "Mały Gość Niedzielny". Pismo przeżywało wtedy bardzo trudne chwile, nakład bardzo spadał. Ks. M. Gancarczyk śmiałymi i nowatorskimi na rynku prasy dziecięcej pomysłami doprowadził do kilkukrotnego wzrostu nakładu miesięcznika, który wyniósł ponad 100 tys. egzemplarzy.

W listopadzie 2003 roku został redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”. Podejmując zadanie kierowania tygodnikiem, zapowiedział kontynuowanie linii pisma ukształtowanej przez długoletniego szefa tygodnika, ks. Stanisława Tkocza.

Pod kierunkiem ks. Gancarczyka „Gość Niedzielny” dynamicznie się rozwija. W tym czasie tygodnik dwukrotnie został odnowiony pod względem edytorskim i graficznym. Nieustannie wzrasta sprzedaż tygodnika. Przy nakładzie około 180 tysięcy egzemplarzy i średniej tygodniowej sprzedaży na poziomie ponad 130 tysięcy egzemplarzy „Gość Niedzielny” znalazł się wśród czterech największych tygodników opinii, obok „Polityki”, Newsweeka” i „Wprost”.

Ks. Gancarczyk jest laureatem nagrody „Totus” za rok 2004, dwukrotnie został nominowany do dziennikarskiej nagrody „Ślad" im. bp. Jana Chrapka za rok 2006 i 2008 za umiejętność godzenia tradycji i nowoczesności i za zbudowanie nowej formuły pisma, pierwszego w Polsce katolickiego magazynu, nie ustępującego innym tego typu wydawnictwom od strony edytorskiej, graficznej i redakcyjnej. W 2008 roku otrzymał nominację do nagrody im. Dariusza Fikusa. 12 kwietnia 2008 roku otrzymał nagrodę "Ślad 2008" im. bp. Jana Chrapka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama