Nowy numer 42/2020 Archiwum

Sejm potępił reżim Łukaszenki

Warszawa. Polski Sejm potępił reżim Aleksandra Łukaszenki. Specjalna rezolucja została przyjęta 25 lutego przez aklamację.

„Sejm z całą mocą potępia stosowanie przez reżim Alaksandra Łukaszenki przemocy i represji politycznych wobec społeczeństwa białoruskiego oraz sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w Republice Białoruś w grudniu 2010 roku” – napisali posłowie.

Dalej przypomnieli, że po ostatnich wyborach do więzień w tym kraju trafiło 700 osób, a część z nich wciąż jest przetrzymywana, i to w nieludzkich warunkach. Dlatego nasz Sejm wezwał władze białoruskie do „natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych i zaprzestania represji politycznych” i zapewnia „wszystkich walczących o demokratyczną Białoruś” o polskiej „niezłomnej solidarności i wsparciu”.

Choć głos polskiego Sejmu ma przede wszystkim wymiar symboliczny, twarde stanowisko wobec reżimu Łukaszenki jest bardzo ważnym moralnym wsparciem dla białoruskiej opozycji, dążącej do wprowadzenia demokratycznych przemian.

Stąd jej przedstawiciele przyjęli rezolucję jako „wielki, fantastyczny zaszczyt”. Do przewidzenia była reakcja białoruskiego parlamentu, który uznał ją za ingerencję w „wewnętrzne sprawy suwerennego państwa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama