Nowy numer 44/2020 Archiwum

Neofita uratowany

Afganistan. W Afganistanie odzyskał wolność jeden z dwóch chrześcijańskich neofitów, aresztowanych za porzucenie islamu.

45-letni Sayed Mussa trafił do więzienia po tym, kiedy jedna z afgańskich telewizji wyemitowała materiał pokazujący jego chrzest w prywatnym domu. Sayed Mussa, ojciec sześciorga dzieci, spędził w więzieniu 9 miesięcy.

Skarżył się, że był tam torturowany i wykorzystywany seksualnie przez strażników i współwięźniów. Za apostazję groziła mu kara śmierci. Jego uwolnienie przypisuje się intensywnej kampanii medialnej, która skłoniła zachodnich dyplomatów do nacisków na władze w Kabulu.

Według obrońców praw człowieka, wolność religijna, gwarantowana przez afgańską konstytucję, jest w tym kraju fikcją. Sędziowie mogą tam według własnego uznania odwoływać się do prawa koranicznego, a to za przejście na chrześcijaństwo przewiduje karę śmierci.

Według protestanckiej organizacji „Open Doors”, Afganistan jest na 3. miejscu na świecie wśród krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. W obronie prawa Afgańczyków do konwersji stanął Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO.

Stwierdził m.in., że wszelkie sankcje względem tych, którzy nawracają się na inną religię, są całkowicie sprzeczne z tym, czego broni w tym kraju NATO, czyli prawami człowieka i demokracją.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama