Nowy numer 3/2021 Archiwum

Watykan otwiera Dziedziniec Pogan

Watykan. Z inicjatywy Benedykta XVI powstanie watykańska fundacja Dziedziniec Pogan. Nazwa nawiązuje do miejsca w świątyni jerozolimskiej, gdzie gromadzić się mogli ci, którzy Boga jeszcze nie znają.

Fundacja ma zajmować się dialogiem z niewierzącymi. Inspiracją były słowa papieża: „Kościół powinien otworzyć jakiś rodzaj »dziedzińca pogan«, gdzie ludzie mogliby w jakiś sposób »uczepić« się Boga, nie znając Go i zanim odnajdą dostęp do Jego tajemnicy, której służy życie wewnętrzne Kościoła”.

Realizacją inicjatywy zajmuje się przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi, który zapowiedział inaugurację na drugą połowę marca przyszłego roku w Paryżu. Wybrano stolicę Francji, wyjaśnia watykański dostojnik, „ponieważ miasto to jest symbolem świeckości”.

Dialog – dodał abp Ravasi – „zakłada konfrontację argumentów związanych z własną tożsamością każdego, bez ogólnikowego synkretyzmu czy poszukiwania zgody”. Watykański „minister kultury” zapewnia, że do inicjatywy przyłączyło się już wiele znanych postaci, ich nazwiska zostaną jednak ujawnione „w odpowiednim czasie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama