Nowy numer 43/2020 Archiwum

Posłowie przeciwko zakazowi in vitro

Warszawa. Projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz metody in vitro został 6 maja odrzucony przez Sejm już w pierwszym czytaniu.

Przeciwko nowelizacji kodeksu karnego, przewidującej karę do trzech lat więzienia za dokonywanie zabiegów in vitro oraz od 5 do 25 lat za eksperymenty na embrionach i handel nimi, było 232 posłów z PO i Lewicy. Za dalszymi pracami nad projektem było 179 posłów, głównie z PiS i PSL, trzech wstrzymało się od głosu.

Posłowie tej kadencji konsekwentnie nie dopuszczają do debaty nad projektem, który dąży do całkowitego zakazu stosowania sztucznego zapłodnienia w Polsce.

Propozycja ta, zgłoszona przez inicjatywę obywatelską Contra in Vitro z poparciem 160 tys. osób, była już w Sejmie głosowana we wrześniu ubiegłego roku i także została odrzucona już w pierwszym czytaniu. Teraz została zgłoszona jako projekt poselski przez posłów koła Polska Plus.

Nie pomogły argumenty wnioskodawców, aby dać projektowi szansę i uwzględnić opinię tak wielkiej liczby osób go popierających. Projekt stara się wyjść naprzeciw nauczaniu Kościoła katolickiego, który jest przeciwny sztucznemu zapłodnieniu.

Obecnie w Sejmie jest złożonych jeszcze sześć projektów dotyczących in vitro, jednak marszałek Bronisław Komorowski, pod pretekstem błędów prawnych, od roku blokuje debatę nad nimi, jedynie jeden przesłał do komisji.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama