Nowy numer 39/2023 Archiwum

Posłaniec z Moskwy u papieża

Castel Gandolfo. Benedykt XVI przyjął abp. Hilariona, kierującego Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Jest on bliskim współpracownikiem patriarchy Cyryla. Była to pierwsza wizyta abp. Hilariona w Watykanie po nominacji na odpowiedzialnego za relacje Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Jej celem jest omówienie problemów związanych z dialogiem katolicko-prawosławnym.

W opinii abp. Hilariona, pontyfikat Benedykta XVI to najlepszy w historii moment w stosunkach Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z Kościołem katolickim. Zapytany o perspektywy spotkania Benedykta XVI z patriarchą Cyrylem I, abp Hilarion stwierdził, że pragną go obie strony. „Osobiście mam nadzieję, że prędzej czy później dojdzie do niego” – powiedział szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, podkreślając, że spotkanie powinno zostać należycie przygotowane, tak aby oznaczało „skok naprzód w naszych stosunkach”.

Wizyta Hilariona w Watykanie była kolejnym etapem przygotowań do mającej się odbyć za miesiąc na Cyprze sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym. W centrum prac komisji znajdzie się kluczowy temat dla wzajemnych relacji: rola Biskupa Rzymu w Kościele powszechnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast