Nowy numer 09/2024 Archiwum

Boom powołaniowy w muzułmańskim kraju

Indonezja. W kraju o największej liczbie muzułmanów dynamicznie rozwijają się katolickie seminaria. Już co piąty werbista na świecie pochodzi z Indonezji.

– W 2013 r. będziemy świętowali 100. rocznicę przejęcia przez werbistów misji na wyspach Flores i Timor – opowiada o. Józef Glinka, polski werbista pracujący od lat w Azji. – Gdy w 1966 roku przybyłem do seminarium, była niecała setka kleryków. Gdy je w 1985 roku opuszczałem, było ich ponad 700.

Obecnie mamy już cztery seminaria. Indonezyjskich werbistów jest dzisiaj 1227 – to 20 proc. całego zgromadzenia. Nasi współbracia pracują prawie na wszystkich wyspach tego archipelagu. Ponad 300 już ewangelizuje poza granicami swego kraju. I pomyśleć, że kraj o największej liczbie muzułmanów wysyła katolickich misjonarzy.

W tym roku wieczyste śluby złożyło 28 osób, z czego połowa pojedzie na misje do innych krajów. Do tego trzeba dodać paruset księży diecezjalnych, których werbiści wychowali. Z tego gorczycznego ziarenka wyrosło wielkie drzewo. Jedni siali, myśmy przez 44 lata pomagali podlewać, a Pan Bóg dał wspaniały wzrost.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy