Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sobór Wszechprawosławny po 1222 latach?

Moskwa. Po wyborze patriarchy Cyryla przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego liczą na wznowienie przygotowań do Soboru Wszechprawosławnego.

Według Nikołaja Pałaszowa, sekretarza Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, w tym roku powinno nastąpić ożywienie procesu przygotowań do Wielkiego i Świętego Soboru Wszechprawosławnego Kościoła Wschodniego.

Za ostatni wspólny sobór prawosławny uchodzi… VII Sobór Powszechny w Nicei w 787 r. Od tamtego czasu sobory powszechne odbywały się tylko na Zachodzie, Kościoły Wschodnie nie uznają ich za wiążące dla całego chrześcijaństwa.

W drugim tysiącleciu zwołano wprawdzie kilka spotkań z udziałem zwierzchników Kościołów prawo-sławnych, ale nie miały one rangi soborów. W 1923 roku odbył się w Konstantynopolu Kongres Wszech-prawosławny, poświęcony głównie przyjęciu przez prawosławie gregoriańskiej rachuby czasu. Nie uczestniczyli w nim jednak delegaci wielu Kościołów lokalnych.

Również patriarcha ekumeniczny zabiega o jak najszybsze zwołanie soboru. W przesłaniu z okazji intronizacji nowego patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla napisał, że zależy od tego wiarygodność Kościołów prawosławnych oraz ich współpraca w dialogu z innymi Kościołami chrześcijańskimi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama