Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nowy biskup pomocniczy w Legnicy

Legnica. W wigilię Bożego Narodzenia ogłoszono, że ks. Marek Mendyk został zamianowanym przez Papieża biskupem pomocniczym diecezji legnickiej.

Biskup nominat urodził się 18 marca 1961 r. w Głuszycy koło Wałbrzycha. W 1981 r.rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, które ukończył w 1987 r. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 r. z rąk ówczesnego metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w Dzierżoniowie.

W 1991 roku został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Specjalizował się w zakresie katechetyki. 21 marca 1995 r. obronił pracę doktorską. Po reorganizacji polskich diecezji w 1992 r. został włączony do nowo utworzonej diecezji legnickiej. Pełnił wiele funkcji w diecezji.

Był m.in. dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej, wizytatorem katechetycznym, wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów dla świeckich, wykładał katechetykę.

Nominat jako hasło biskupie przyjął cytat z Ewangelii św. Łukasza In verbo Tuo (Na Twoje słowo). Święcenia biskupie są planowane na 31 stycznia 2009 r. w katedrze legnickiej o godz. 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama