Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Najstarszy rękopis biblijny w Internecie

Niemcy. Fragment najstarszego zachowanego rękopisu biblijnego można oglądać w Internecie. Spisany w połowie IV wieku „Codex Sinaiticus” dostępny jest na stronie www.codex-sinaiticus.net – poinformowa-ła Biblioteka Uniwersytecka w Lipsku.

W bibliotece w Lipsku przechowywane są 43 pergaminowe karty Biblii. Inne oryginalne stronice znajdują się w British Library w Londynie, w klasztorze św. Katarzyny na Górze Synaj oraz w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu. W grudniu 2006 r. wszystkie te instytucje postanowiły umieścić w Internecie cały „Codex Sinaiticus” oraz opublikować jako faksymile.

Na razie można zobaczyć w Internecie przechowywane w Lipsku oraz Londynie stronice Starego Testamentu. Do 2009 roku znajdzie się w nim wszystkie 390 zachowanych stronic, a więc cały Nowy Testament i połowa Starego Testamentu. Wersja internetowa nie ogranicza się jedynie do wiernego skopiowania tekstu, który pisany jest wyłącznie dużymi literami, bez przerw i bez ilustracji.

Internauci i badacze mogą przesuwać stronice jak film, powiększać fragmenty tekstu, będą też mogli zaprogramować pokazanie greckiej transkrypcji oraz odpowiednie tłumaczenia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama