Nowy numer 43/2020 Archiwum

Cystersi podbili listy przebojów

Muzyka. Płyta ze śpiewem gregoriańskim, nagranym przez cystersów z austriackiego opactwa Heiligenkreutz, trafiła do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy przebojów i to w kategorii muzyki popularnej!

Zdobyła też pierwsze miejsce w kategorii muzyki poważnej. Album, zatytułowany: „Chant: Music For Paradise”, odnosi sukcesy także w Niemczech i Austrii. Zaczęło się od tego, że mnisi z podwiedeńskiego opactwa wzięli udział w konkursie wytwórni Universal Classic & Jazz na najlepsze wykonanie średniowiecznych chorałów gregoriańskich.

Swoje zgłoszenie wysłali poprzez internetowy serwis YouTube. Teraz są zaskoczeni powodzeniem tego przedsięwzięcia. Co sprawiło, że ich nagranie cieszy się taką popularnością? – Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy go słuchają, odnajdują ukojenie i siłę w tych tysiącletnich melodiach – mówi cysters z Heiligenkreutz, ojciec Karl.

Zaś przełożony opactwa o. Gregor Henckel Donnersmarck pisze: „Kiedy mnisi śpiewają, pieśń otwiera nasze serca. Mamy nadzieję, że oczyszcza to nasze dusze i pomaga odzyskać jasność, światło, siłę i pokój. Tam, gdzie chaos, dążymy do przywrócenia porządku. Tam, gdzie pustka, próbujemy i odnajdujemy sens. A tam, gdzie smutek, może powrócić radość”. Polską premierę albumu wyznaczono na 27 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama