Nowy numer 48/2023 Archiwum

Męczennicy czasu rzezi

Urodzili się w tej samej libańskiej wsi, razem wstąpili do zakonu i rozpoczęli misję. Zginęli osobno, ale obaj zostali męczennikami.

Młodoturcy są bez religii, a raczej są prawdziwymi masonami Wschodu – pisał o. Tomasz Saleh krótko po objęciu władzy przez przedstawicieli tego nacjonalistycznego i ateistycznego ruchu. Jak zauważał, Młodzi Turcy naprawdę chcieli postępu i zjednoczenia skonfliktowanych grup należących do imperium. „Ale to niemożliwe, aby brutalna siła ateistycznego rządu mogła zrealizować taki projekt” – konkludował. „Wolność dana przez turecki rząd swojemu narodowi staje się trucizną” – zapisał rok później. Ostrzegał, że na spotkaniach młodotureckich kół padają hasła domagające się eksterminacji księży.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora