Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nowy biskup pomocniczy w Tarnowie

Tarnów. 22 grudnia biskup tarnowski Wiktor Skworc ogłosił, że Benedykt XVI mianował ks. prał. Wiesława Lechowicza nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Lambiridi (Algieria).

Ks. Wiesław Lechowicz urodził się 22 grudnia 1962 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku. Pracował w parafiach w Krościenku nad Dunajcem i Dębicy. Od 1992 roku studiował w Rzymie teologię pastoralną. Studia zakończył w 1996 roku obroną doktoratu. O powrocie do diecezji, od 1997 roku wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym homiletykę i teologię pastoralną.

Pełnił także obowiązki prefekta seminarium, a od 2004 roku rektora. Biskup nominat interesuje się teologią pastoralną i homiletyką oraz teorią i praktyką komunikacji. Zna dwa języki obce: włoski i niemiecki. – Jeden z dokumentów soborowych zaczyna się od słów: „Radość i nadzieja, smutek i trwoga”. Wszystkie te uczucia dziś mi towarzyszą – powiedział ks. Lechowicz po ogłoszeniu nominacji.

Święcenia biskupie dotychczasowy rektor seminarium przyjmie 16 lutego 2008 r. Jego zawołaniem biskupim będą słowa: „Do końca umiłować”. – Do końca swojego życia i do końca moich sił, umiłować Boga, bo On jest fundamentem posługi kapłańskiej, ale i każdego człowieka – wyjaśnia motto swojej posługi biskup nominat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama