Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pogotowie Archiwalne ratuje wspomnienia

Warszawa. Fotografie utrwalające życie codzienne Polaków z przełomu XIX i XX w., listy, pamiętniki, czasopisma, znaczki pocztowe, a nawet szkolne zeszyty czy wstęga z wieńca przesłanego przez marszałka Piłsudskiego na pogrzeb oficera, który zginął na wojnie polsko-bolszewickiej, trafiły już do prowadzonego przez Ośrodek KARTA Pogotowia Archiwalnego.

Pogotowie działa od czterech miesięcy. Jego zadaniem jest ratowanie różnych materiałów związanych z okresem od początku XX wieku do 1989 roku. Trafiają tu pamiątki pochodzące ze zbiorów prywatnych – związane z dniem codziennym Polaków. Pogotowie zbiera fotografie, listy, dokumenty urzędowe, kroniki, pamiętniki, spisane wspomnienia, wycinki prasowe, stare plakaty i ulotki, gazetki ścienne, a nawet zeszyty szkolne.

Te wszystkie stare dokumenty pracownicy Pogotowia pragną ocalić od zniszczenia przy minimalnym zaangażowaniu ofiarodawców. Wystarczy zadzwonić na warszawski numer telefonu: 0-22-848-07-12, numer komórkowy: 0-502-505-877 lub wysłać maila na adres: pogotowie@karta.org.pl, a archiwiści z Pogotowia Archiwalnego przyjadą i odbiorą dokumenty od ofiarodawców.

Następnie zajmą się ich uporządkowaniem i skatalogowaniem. Zniszczone pamiątki będą konserwowane przez specjalistów z Biblioteki Narodowej. Następnie zostaną włączone do zasobów Archiwum Ośrodka KARTA. Ośrodek gwarantuje wieczyste przechowywanie zbiorów i udostępnianie ich w publicznej czytelni.
Pogotowie Archiwalne mieści się w Warszawie, ale jeździ po całej Polsce. Przejmowało już zbiory m.in. w Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Krakowie, a także w małych miejscowościach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy