Nowy numer 25/2018 Archiwum

Fala pomocy

Ruda Śląska. Z różnych stron płynęły na Śląsk wyrazy współczucia i solidarności z rodzinami górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni „Halemba”.

Na ręce metropolity katowickiego specjalny telegram w imieniu papieża Benedykta XVI nadesłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Napisał w nim: „Jego Świątobliwość Benedykt XVI z bólem przyjął wiadomość o katastrofie, jaka wydarzyła się w Kopalni Węgla Kamiennego „Halemba”, w której poniosło śmierć ośmiu górników, a o piętnastu nie ma nadal wieści.

Ojciec Święty zawierza dusze zmarłych miłosiernemu Bogu, prosząc, aby przyjął ofiarę ich trudu i życia, i by wprowadził ich do swej chwały. Poleca opiece Bożej tych, którzy – jak mamy nadzieję – zostali ocaleni. Serdeczną modlitwą otacza rodziny zmarłych i wszystkich, którzy opłakują ich nagłe odejście. Z serca udziela im swego apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuje całą Archidiecezję Katowicką”. 22 listopada, czyli dzień po wypadku, wszyscy żyli jeszcze nadzieją, że 15 zaginionych górników przeżyło wypadek. Wkrótce okazało się, że i oni zginęli.

Msze św. za dusze zmarłych i w intencji osieroconych rodzin odprawiono w wielu miejscowościach w całej Polsce. Z różnych stron napłynęły zapewnienia o materialnej pomocy poszkodowanym.

Ofiary na pomoc rodzinom poległych górników można wpłacać na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej: 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398, z dopiskiem: „Halemba”.

Pieniądze zbiera również Diakonia Katowicka Kościoła Ewangelickiego – numer konta: 48 1050 1214 1000 0022 8308 1939.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama