Nowy numer 48/2020 Archiwum

25 lat porozumień jastrzębskich

Jastrzębie. 3 września uczczono 25. rocznicę podpisania porozu-mień jastrzębskich. Obchody rozpoczęła Msza w kościele NMP Matki Kościoła. Koncelebrowali ją m.in. metropolici: gdański abp Tadeusz Gocłowski oraz katowicki abp Damian Zimoń.

Abp D. Zimoń podkreślił, że Polski Sierpień był w istocie poszukiwaniem przestrzeni prawdy i zasad moralnych. – Obyśmy byli wierni tym ideałom i potrafili także dziś kształtować rzeczywistość z mocną nadzieją i opierając się na zasadach moralnych – powiedział. Abp Gocłowski przekazał przesłanie Benedykta XVI do uczestników obchodów 25-lecia „Solidarności”.

Metropolita gdański stwierdził, że w klimacie Śląska sprzed 25 lat najbardziej uderzała głęboka więź między „Solidarnością” i kapłanami. W tym kontekście wymienił ks. Bernarda Czerneckiego z Jastrzębia. Inny kapelan „Solidarności”, opiekun duchowy górników, którzy w stanie wojennym zastrajkowali w kopalni „Wujek”, ks. Henryk Bolczyk, wygłosił kazanie, w którym dziękował uczestnikom wydarzeń sprzed 25 lat za odwagę pójścia za głosem sumienia i za postawienie Boga na pierwszym miejscu.

Po Mszy uroczystości kontynuowano pod pomnikiem Porozumień Jastrzębskich oraz w hali widowiskowo-sportowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama