GN 2/2019 Archiwum

I Niedziela Wielkiego Postu roku B

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czas pokuty i przygotowania do świętowania Chrystusowej Paschy. Jesteśmy wezwani do nawrócenia się, czyli odnalezienia drogi prowadzącej do Boga, do zbawienia, do lepszego życia.

Tak naprawdę w praktykach wielkopostnych chodzi o zmianę. Nawrócenie jest czymś ważniejszym niż tylko przygotowanie. To ostatnie bywa czasowe, zmienne, związane z jednorazowym przeżyciem. Tymczasem chrześcijańska asceza domaga się zmiany myślenia. To ma być proces trwały.

W najbliższych dniach będziemy uczestniczyć w rekolekcjach. Tradycja Kościoła zachęca, by w atmosferę rekolekcji wejść całym sobą, pozostać tam sam na sam z Bogiem i Jego Słowem oraz wyjść innym.

W Ewangelii dzisiejszej niedzieli spotykamy Chrystusa, który sam udał się na pustynię, by pokutować. Przez cały Wielki Post będzie nam towarzyszyć Jego przesłanie: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Najczęściej powtarzamy w tych dniach, że mamy się nawracać. Tymczasem druga część Chrystusowego wezwania jest nie mniej ważna: trzeba nam wierzyć w Ewangelię, w Dobrą Nowinę o zbawieniu. To ona nadaje pełny sens wszystkim ascetycznym praktykom.

Kolekta

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy