Nowy numer 48/2023 Archiwum

Numer dwa

Kardynał Angelo Sodano w latach 1991–2006 był postacią numer dwa w Kościele. Kierował Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, a od 2005 r. do 2019 r. był dziekanem kolegium kardynałów. Spór o jego posługę zaczął się wiele lat przed jego śmiercią.

Przygotowując się do napisania tego tekstu, postanowiłem porozmawiać z osobami, które z racji swej pracy w Rzymie miały możliwość obserwowania z bliska kariery duchownego. Zaznaczyły one, że jeśli ich wypowiedzi mają być szczere, muszą pozostać anonimowe. Należy jeszcze dodać, że nie są znane najważniejsze dokumenty dotyczące działalności zmarłego 27 maja kardynała. Fakt ten nakazuje, aby ostrożnie podchodzić do wielu sensacji medialnych, nawet tych bazujących na nieoficjalnych informacjach czy przeciekach z urzędów watykańskich.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego