Nowy numer 09/2024 Archiwum

Żonaci są łagodniejsi

Z badań przeprowadzonych przez dr Alexandrę Burt z Michigan State University, USA, wynika, że żonaci mężczyźni są statystycznie mniej agresywni i rzadziej niż single wykazują zachowania „szkodliwe społecznie”.

Naukowcy rozważali dwa scenariusze. Pierwszy, że małżeństwo łagodzi obyczaje. A drugi, że łagodniejsi mężczyźni częściej zmieniają stan cywilny niż ci, którzy wykazują skłonności do agresji. Gdzie leży prawda? Pośrodku. Wyniki badań cytuje „Archives of General Psychiatry”.

Naukowcy z Michigan State University przebadali 300 par „męskich” bliźniaków jedno- i dwujajowych. Przez ponad 12 lat śledzono ich losy. Z analiz wynika, że w pierwszej kolejności stan cywilny zmieniali ci, którzy już od urodzenia wykazywali mniejszą niż średnia w swojej grupie ilość aspołecznych zachowań. Kobiety chętniej wiązały się z mężczyznami spokojniejszymi. A więc jednak scenariusz drugi? Niekoniecznie. Ciekawe były badania bliźniaków jednojajowych.

Gdy jeden ożenił się, a drugi pozostawał kawalerem, ten żonaty… łagodniał. Małżeństwo sprzyja poprawie obyczajów. Zachowania szkodliwe społecznie mają związek z aktywnością grupy, z którą mocno się identyfikuje. Żonaci częściej przebywają z członkami swojej rodziny, a rzadziej z kumplami. I – jak widać – wpływa to na nich pozytywnie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy