Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tak się to robi w Ameryce

W Polsce są dzieci, które 1 września, a właściwie w tym roku 3 września, nie pójdą do szkoły. I to wcale nie z powodu zaniedbania rodziców. Wręcz przeciwnie – z powodu wyjątkowej zapobiegliwości rodziców.

Kilkadziesiąt polskich rodzin nie posyła swoich dzieci do szkoły i uczy je w domu. Moda na domowe nauczanie przyszła z Ameryki, gdzie obecnie z takiej formy edukacji korzysta około 2 milionów dzieci. Jak pokazują badania, domowi uczniowie na egzaminach zwykle radzą sobie lepiej od rówieśników.

Materiał o homeschoolingu (str. 16–19), czyli o domowym nauczaniu, nie jest wymierzony w tradycyjną szkołę, nie jest też wielką zachętą do domowej edukacji. Dla wielu rodziców domowe uczenie dzieci nie jest możliwe, zarówno ze względów finansowych (mama lub tata musieliby zrezygnować z pracy), jak i merytorycznych (trzeba samemu sporo wiedzieć o samogłoskach, pierwiastkach, układzie krwionośnym żaby i tym podobnych sprawach).

Chodzi bardziej o zwrócenie uwagi na jedno z podstawowych praw rodziców. Jedynie oni mają pełne prawo wychowywać i kształcić swoje dzieci. Szkoła robi to tylko na ich prośbę.

Koniecznie chciałbym też polecić tekst „Jak to się robi w Ameryce?” (str. 30–31). Uczniowie w Stanach Zjednoczonych uczą się w szkole o wstrzemięźliwości seksualnej, i to za publiczne pieniądze. Rzecz nie do pomyślenia w krajach Zachodniej Europy. Efekt? Z roku na rok spada tam liczba ciąż i aborcji u nastolatek.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy