Zapraszam do lektury Gościa

Dramat podziału jest największym skandalem w Kościele. My, chrześcijanie trzeciego tysiąclecia, jesteśmy spadkobiercami podziałów, które dokonywały się niejednokrotnie w bardzo odległej przeszłości.

Ale też właśnie my jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi konieczności przywrócenia piękna niepodzielonego Kościoła. Jak to osiągnąć, głowią się teologowie różnych wyznań. „Zrobiliśmy już szalenie dużo. Zaprzyjaźniliśmy się, rozmawiamy, jest kilkadziesiąt dialogów międzykościelnych, podpisaliśmy różne dokumenty.

Przestaliśmy się dziwić, że się razem modlimy” – mówi w wywiadzie dla „Gościa” znany polski ekumenista, franciszkanin o. Celestyn Napiórkowski (str. 24–26). A razem się modląc, katolicy, prawosławni, luteranie przekonują się, że różniąc się, nie muszą być podzieleni, bo pojednane różnice tracą moc wywoływania podziałów.

Dlatego zaangażowanie ekumeniczne to nie tylko zadanie duchownych czy teologów. Każdy może modlić się o jedność Kościoła, przynajmniej przez siedem dni w roku – od 18 do 25 stycznia, kiedy chrześcijanie obchodzą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Długą drogę przeszły już Kościoły od nienawiści do szacunku. I chociaż nie do końca wiemy, dokąd zmierzamy ekumenicznym szlakiem i jaki będzie kształt przyszłej jedności, z pewnością będzie to długa lekcja uczenia się pokory i rozumienia innych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji