Król Bolesław oddaje się grzesznym uciechom z nałożnicą, Krystyną z Burzenina, żoną rycerza Mścisława. W tym momencie do komnaty wchodzi biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa i karci postępowanie monarchy.
Taką scenę opisał w XV wieku Jan Długosz, a czterysta lat później namalował Jan Matejko. Widzimy, jak biskup Stanisław próbuje zaapelować do sumienia króla i ostrzega go przed Bożą karą, wskazując na niebo. Bolesław patrzy na niego z gniewem.
Tak zdaniem najsławniejszego polskiego kronikarza zaczął się konflikt, w wyniku którego biskup stracił życie, a król koronę. Oczywiście piękna Krystyna jest postacią fikcyjną, a konflikt między Stanisławem a Bolesławem dotyczył zapewne zupełnie innych spraw, niemniej jednak romantyczna legenda przemawiała do wyobraźni. Dowodzi tego recenzja obrazu Matejki zamieszczona w „Biesiadzie Literackiej” w roku 1878: „Wszystko tu wre i płonie! Rozkosz zaskoczona na gorącym uczynku przez śmiałego pasterza i gniew, który w postaci Bolesława wybuchać zaczyna. Wszystko tu kipi, grzmi i grozi: grzmi św. Stanisław, grozi król zaskoczony znienacka, wre przerażoną rozkoszą kochanka królewska, Krystyna z Burzenina w objęciu królewskim. Nawet obszyta gronostajami szkarłatna kotara rzuca dokoła ognisto-krwawe odblaski. W tym małym obrazku jest wielka siła”.
Matejko zawarł na obrazie również ukryte treści symboliczne. Z lewej strony na posadzce leży hełm, na który pada jasny snop światła. To tzw. szyszak wielkopolski. W XIX wieku archeolodzy odkryli w Wielkopolsce kilka takich hełmów i pojawiła się teoria, że należały one do pierwszych królów z dynastii Piastów. Obecnie wiemy, że to hełmy pochodzenia ruskiego, popularne wówczas wśród dowódców w całej Europie wschodniej, ale wówczas uważano je niemal za symbol władców Polski. Upadek tego hełmu na ziemię miał być zapowiedzią upadku grzesznego monarchy.
x
Leszek Śliwa
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”
Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.