Nowy numer 08/2024 Archiwum

Soczewki do oczu – które wybrać?

Wady wzroku są powszechne w społeczeństwie i boryka się z nimi większość Polek i Polaków.

Dotknąć mogą w zasadzie każdego, niezależnie od płci czy wieku, pojawiając się równie dobrze w dzieciństwie, jak i w wieku dojrzałym. W przeważającej większości przypadków mogą być korygowane za pomocą tego samego narzędzia – a mianowicie soczewek kontaktowych. Jeśli i wy zastanawiacie się nad takim zakupem, to postaramy się przybliżyć najbardziej popularne i cenione marki soczewek oraz ich rodzaje.

Dobór soczewek kontaktowych

Należy podkreślić, że szkła kontaktowe to wyrób medyczny, a co za tym idzie ich samodzielny dobór nie powinien mieć miejsca. Często drogą „na skróty” idą osoby, które mają rozpoznaną wadę wzroku, noszą okulary i chcą je zamienić na soczewki. Jednakże w tym przypadku również konieczna jest ponowna konsultacja ze specjalistą – tym razem konkretnie pod kątem noszenia soczewek kontaktowych. Jest ku temu kilka powodów – na przykład wada wzroku mogła się zmienić od ostatniego badania, albo też wartość dioptrii będzie inna, niż w przypadku okularów, co jest związane z różnicami między tymi formami korekcji. Szczególnie jeśli w grę wchodzi astygmatyzm czy też starczowzroczność. Wizyta u optometrysty to również czas na próbne założenie i zdjęcie soczewek pod okiem specjalisty, a także możliwość omówienia konkretnych rozwiązań, jeśli chodzi o tryb noszenia soczewek.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Najpopularniejszym podziałem szkieł kontaktowych jest ten bazujący na czasie, przez jaki mogą one być noszone. Występują tutaj dwa podstawowe typy – dzienny i całodobowy. Soczewki noszone w trybie dziennym są zakładane rano, a następnie zdejmowane wieczorem. Jeśli zdecydowaliśmy się na soczewki o jednodniowym okresie noszenia, to po zdjęciu możemy je wyrzucić. Jeśli jednak wybraliśmy model, który można nosić dłużej (30 dni dla soczewek miesięcznych) to po zdjęciu musimy wykonać prostą procedurę pielęgnacyjną. Sprowadza się ona do umycia soczewek w specjalnym płynie – którego nie powinno się zastępować domowymi rozwiązaniami, typu woda z kranu czy destylowana. Następnie soczewki odkładane są do pudełeczek, zwykle odpowiednio opisanych, by nie pomylić soczewki lewej z prawą, bo mogą mieć różne wartości korekcyjne. W pudełeczku również znaleźć się musi się płyn wielofunkcyjny, dzięki któremu zachowują one swoje właściwości i trwałość. Taka sama procedura konieczna jest w przypadku soczewek całodobowych (https://www.bezokularow.pl/soczewki-calodobowe), jeśli zgodnie z zaleceniami specjalistów przemywasz je chociaż raz na jakiś czas w trakcie miesiąca użytkowania. Takie modele dzień i noc, można bowiem nosić nawet przez miesiąc bez zdejmowania do snu, ale eksperci zalecają dla większej higieny mimo wszystko choćby cotygodniową pielęgnację takich soczewek.  Optometrysta zwykle pomoże wskazać optymalny tryb i okres noszenia soczewek, między innymi na podstawie badania wzroku i wywiadu, który obejmuje również choroby, dolegliwości i tryb życia. Specjalista zapewne poleci też zaopatrzyć się w krople do oczu (https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu), szczególnie gdy macie skłonność do podrażnień, zaczerwienienia oczu czy też pracujecie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub spędzacie dużo czasu przed monitorami.

Na jaką markę postawić?

Na rynku dostępne są rozwiązania dla krótkowidzów i dalekowidzów (soczewki sferyczne), astygmatyków (soczewki toryczne) i prezbiopów (soczewki multifokalne). Tak więc w zasadzie niezależnie od wady można dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe. Warto pamiętać, by zakupy robić w punktach, które specjalizują się w pomocach optycznych. Jest to gwarancja jakości i pewność, że zostaną wam zaoferowane najlepsze i sprawdzone modele i marki.

Jednymi z popularniejszych są soczewki Cooper Vision. To znany producent z wieloletnią tradycją, oferujący soczewki dla wszystkich najpopularniejszych wad oraz do noszenia w trybie jednodniowym czy całodobowym. Soczewki tego producenta (https://www.bezokularow.pl/soczewki-cooper-vision) cenione są też za wysoką jakość, połączoną z przystępną ceną. Znajdziemy tu też ciekawe możliwości, jak soczewki specjalnie dla osób pracujących przy monitorach (zmniejszają cyfrowe zmęczenie wzroku) czy o poszerzonym zakresie mocy (dla osób z dużymi wadami wzroku).

Znanym producentem jest też firma Alcon. Proponuje ona serię soczewek Dailies do noszenia w trybie jednodniowym oraz Air Optix (https://www.bezokularow.pl/soczewki-air-optix) do noszenia w trybie miesięcznym. Ten producent również wprowadza własne rozwiązania, jak na przykład formuła mocno nawilżająca soczewki HydraGlyde. Te soczewki mogą być noszone przez dłuższy czas bez zdejmowania, więc producent wyposażył je w technologię SmartShield, zmniejszającą osadzanie się na powierzchni zanieczyszczeń i zabrudzeń, co podnosi komfort użytkowania.

Do najbardziej znanych producentów należy też Bausch&Lomb, oferujący je pod markami Biotrue, Soflens i Pure Vision. Ta ostatnia marka (https://www.bezokularow.pl/soczewki-pure-vision) oferuje bardzo wysoką jakość widzenia. Stąd też poleca się ją między innymi kierowcom, osobom pracującym przy monitorach i ekranach czy też mającym wrażliwe oczy.  Oczywiście ten producent również proponuje własne, autorskie rozwiązania, jak wykończenie powierzchni Performa, zwiększające odporność na osady białkowe i poprawiająca nawilżenie. To marka przewidziana do noszenia całodobowego, więc szczególnie ważny jest tu komfort i przyjazność dla oczu.

Artykuł sponsorowany (pr)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy