Nowy numer 18/2024 Archiwum

Dywizje Europy

Wspólna armia europejska – konkurencja dla NATO czy jego wzmocnienie? Rosyjska agresja na Ukrainę odnowiła dyskusję o tym projekcie. Forsuje go m.in. Polska, która kiedyś obawiała się, że to osłabianie roli USA w Europie.

Na niedawnym szczycie Rady Europejskiej (przywódców krajów członkowskich UE), już w czasie trwającej otwartej agresji Rosji na Ukrainę, premier Mateusz Morawiecki zaproponował stworzenie „bardzo silnej armii europejskiej, silnie zintegrowanej z NATO”. W tych kilku słowach mieści się wiele różnych wątków, kontrowersji, mniej lub bardziej słusznych nadziei, a także sprzeczności. Pod pewnym względem należałoby bowiem powiedzieć: albo jedno, albo drugie. To znaczy albo tworzymy niezależną od USA armię europejską (co było i pewnie ciągle jest marzeniem m.in. Francji), albo wzmacniamy NATO ze zgodą, że to USA nadal będą jego główną siłą (co dotąd było częścią polskiej racji stanu). Czy propozycja Morawieckiego, by połączyć obie koncepcje, jest realna i przede wszystkim korzystna dla bezpieczeństwa w Europie?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny