Nowy numer 47/2021 Archiwum

W Bogu znalazł siłę

Monumentalna, poruszająca umysły i serca była uroczystość beatyfikacji ks. Jana Machy w katowickiej katedrze 20 listopada 2021 r. Dopisała puentę do słów jego ostatniego więziennego listu: „Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem”.

Słowa tego śląskiego kapłana z jego listów, a także kazań były w czasie tej uroczystości często cytowane, również w trakcie wzruszającego przedstawienia przygotowanego przez młodzież z Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju, symbolicznie przypominającego najważniejsze chwile z jego życia oraz męki. A gdy przed rozpoczęciem liturgii zabrzmiały odnalezione i poddane renowacji skrzypce męczennika, miało się wrażenie nieomal osobistego z nim obcowania. Specjalnie skomponowany na tę uroczystość utwór na skrzypce i organy wykonali bracia Julian i Henryk Gembalscy.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
Nowy numer 47/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się