Nowy numer 48/2021 Archiwum

Potężna broń

Wysłano na nich czołgi, cztery ciała wyłowiono z Nilu. Po masakrze dokonanej na Koptach kilkutysięczny tłum ich braci pokazał światu, jak wygląda odpowiedź godna chrześcijan.

Coraz częściej wracam do tego nagrania. To poruszająca lekcja tego, czym jest uwielbienie w ciemności. To wędrówka doliną Baka (to hebrajskie słowo oznacza „łzy”) i zgodnie ze wskazówką psalmisty zamienianie jej w źródło (Ps 84,4-6).

Zamienianie łez w źródło, przekleństwa w błogosławieństwo, wpuszczanie światła w gęstą jak smoła noc. Czyż nie jest to kwintesencja chrześcijaństwa?

Po masakrze dokonanej na Koptach (wysłano na nich czołgi, cztery ciała wyłowiono z Nilu) wielotysięczny tłum ich braci zgromadził się na nocnej modlitwie w sanktuarium św. Szymona na górze Mokattam w południowo-wschodniej części Kairu. Jak bardzo ryzykowali! Ich odpowiedź była zdumiewająca: przez 10 minut wykrzykiwał… imię Jezusa.

„Yasua, Yasua, Yasua” – skandowali rdzenni mieszkańcy Egiptu (choć dziś stanowią mniejszość, to właśnie w ich żyłach płynie krew faraonów. Słowem „Kopt” Arabowie nazwali starożytnego mieszkańca kraju piramid).

„Uderz twego przeciwnika imieniem Jezusa; na ziemi w niebie nie uświadczysz bowiem równie potężnej broni – nie miał wątpliwości święty Jan Klimak, opat oddalonego o 440 kilometrów klasztoru na Synaju.

Nagranie znajdziesz tu:

Coptic Christians cry out 'JESUS' for 10 minutes ! SO BEAUTIFUL !!
LinaEgyptian
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także