Nowy numer 42/2021 Archiwum

S. Ngalula pierwszą w historii Afrykanką w Międzynarodowej Komisji Teologicznej

W miesiącu misyjnym warto wspomnieć, iż na początku października Papież Franciszek mianował siostrę Josée Ngalulę z Demokratycznej Republiki Konga pierwszą w historii kobietą z Afryki, która została członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Nominacja 61-letniej siostry dr Josée Ngalula została ogłoszona niedawno. Jest ona członkiem Sióstr św. Andrzeja. Będzie częścią 28-osobowej Komisji Teologicznej, która składa się z teologów z całego świata.

Siostra Ngalula urodziła się w Kinszasie 28 stycznia 1960 roku. Uczęszczała do szkoły podstawowej w Kinszasie, a następnie do Kimwenza High School. Po szkole wstąpiła doi Zgromadzenia Sióstr św. Andrzeja, gdzie złożyła pierwsze śluby zakonne w 1979 roku, a śluby wieczyste 21 maja 1993 roku.

Po studiach filozoficznych w latach 1981-1983 w Wyższym Seminarium Duchownym w Lubumbashi kontynuowała studia teologiczne od 1984 do 1989 na Katolickim Uniwersytecie w Lyonie we Francji. Po roku anglistyki w latach 1989-1990 studiowała ekumenizm i dialog międzyreligijny w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

W latach 1997-2000 odbyła studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie w Lyonie.

S. Ngalula naucza w kilku instytutach teologicznych na kontynencie afrykańskim. Jest profesorem na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Konga, a także w Instytucie Ekumenicznym Al Mowafaqa w Rabacie w Maroku.

Siostra Ngalula zwraca uwagę, że ​​teologia chrześcijańska nie jest obojętna na przemoc, jakiej doświadcza kontynent afrykański, w tym jej kraj, DRK. „Rzeczywistość przemocy znajduje się w centrum orędzia chrześcijaństwa, które świętuje Wielki Piątek i umieszcza Jezusa Chrystusa, ofiarę przemocy, w sercu wiary, Nie można uprawiać teologii, nie widząc Chrystusa, który rzuca nam wyzwanie w sytuacjach cierpienia” - mówi zakonnica.

Od 2004 roku sprawuje również opiekę duszpasterską nad ofiarami przemocy doświadczonej w strukturach Kościoła katolickiego.

Siostra Ngalula,, dziękując papieżowi Franciszkowi za nominację, nie kryła, że z niecierpliwością oczekuje udziału w komisji i uczenia się od jej pozostałych członków.

28 członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej składa się z teologów z Europy, Ameryki Południowej, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Australii.

Komisja bada i udziela rad w kwestiach doktrynalnych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama