Nowy numer 20/2024 Archiwum

Które przykazanie jest najważniejsze?

Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Mt 22,37

Mt 22, 34-40

Gdy faryzeusze posłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»

On mu odpowiedział: «„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy».

Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Mt 22,37

Ewangelia z komentarzem. Które przykazanie jest najważniejsze?
Gość Niedzielny

Wystawiany na próbę Jezus poucza, które przykazanie jest najważniejsze. To o konieczności miłowania Boga. A drugie – przypomina – jest to, w którym Bóg domaga się, byśmy kochali bliźnich. Te dwa przykazania są zasadami porządkującymi wszystkie inne. Nie chodzi o to, że miłość pozwala ignorować przykazania. Raczej o to, że każde ma być rozumiane tak, by było wyrazem miłości. Autentycznej miłości, a nie pobłażania złu dla dobrego samopoczucia tego, który Bożego prawa nie zamierza przestrzegać. To najważniejsza nauka płynąca z dzisiejszej Ewangelii. Trudno nie zwrócić też uwagi na to, że owo ważne pouczenie Jezus wypowiada „wystawiany na próbę”. Takiej postawy się strzeżmy. Niech nigdy prawo Boże nie będzie dla nas pretekstem, by pognębić innych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy