Nowy numer 30/2021 Archiwum

Ślady Boga

Od samego początku chrześcijanie pielgrzymowali do Rzymu. Nie chodziło o groby apostołów. – Czcimy nie prochy, ale miłość do Jezusa, która spaliła tych ludzi – zauważa ks. dr Arkadiusz Nocoń.

W sposób przekonujący

W XX wieku, dzięki nowym metodom naukowym, pojawiła się możliwość zweryfikowania wiary pokoleń chrześcijan. Pius XII podjął zatem śmiałą decyzję o przeprowadzeniu badań, które potwierdziłyby autentyczność relikwii bądź jej zaprzeczyły.

Wykopaliska w podziemiach bazyliki ruszyły 28 czerwca 1939 roku, w przeddzień uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Grupa naukowców z Papieskiego Instytutu Archeologii Chrześcijańskiej pracowała w tajemnicy. Trzeba było z największą ostrożnością kopać tunele i dokładnie sprawdzać każdą grudkę ziemi, tym bardziej że – jak się okazało – bazylika stoi na starożytnym cmentarzu. Odkryto groby z pierwszych trzech wieków po Chrystusie. Wreszcie w czasie prac pod konfesją św. Piotra archeolodzy odnaleźli fragmenty otynkowanego na czerwono muru. Badania ujawniły, że jest to kaplica nagrobna, ozdobiona dwiema kolumienkami i płytą z marmuru. Na pozostałościach ścian widniały liczne napisy, świadczące o szczególnej czci, jaką to miejsce było otoczone. Analiza planu bazyliki z czasów Konstantyna, która stała na miejscu obecnej świątyni, wykazała, że dokładnie nad tym grobem stał ołtarz – relikwiarz bazyliki z IV wieku. Nad tym też miejscem wznosi się dziś kopuła bazyliki.

W zagłębieniu muru znaleziono niewielką drewnianą skrzynkę z fragmentami kości. Wnikliwe badania wykazały, że są to kości mężczyzny w wieku około 60–70 lat, żyjącego w I wieku naszej ery. Był średniego wzrostu i mocnej budowy ciała. Stwierdzono ponadto, że szczątki owinięto w purpurową tkaninę przeszywaną złotem, co świadczyło o szczególnym szacunku, jakim otaczano zmarłego.

Podczas kolejnej serii wykopalisk prof. Margherita Guar­ducci z uniwersytetu La Sapienza odkryła na czerwonym murze grecki napis: „Petr(os) eni”, czyli „Piotr jest tu”. To była ogromna sensacja. Znalezisko to stało się swoistą pieczęcią na dokumencie stwierdzającym autentyczność relikwii.

Badania uwieńczyła wypowiedź Pawła VI, który 26 czerwca 1968 roku ogłosił: „Szczątki świętego Piotra zidentyfikowano w sposób, który uważamy za przekonujący”. Relikwie Księcia Apostołów umieszczono w relikwiarzu i złożono tam, gdzie je znaleziono, czyli około siedem metrów pod posadzką bazyliki.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także